Home   ›   O obci   ›    

O obci

Nadějkov (náměstí - kostel 540 m n.m.)  leží na hranici Jihočeského a Středočeského kraje, nejbližšími městy jsou Tábor (20 km) a Milevsko (13 km).

Má zhruba 711 obyvatel (2018), z toho zhruba 490 bydlí přímo v Nadějkově, ostatní žijí v 17 osadách (Bezděkov, Brtec, Číčovice, Hronova Vesec, Hubov, Chlistov, Kaliště, Křenovy Dvory, Modlíkov, Mozolov, Nepřejov, Petříkovice, Pohořelice, Starcova Lhota, Šichova Vesec, Větrov a Vratišov) a na několika samotách. V obci je osm katastrálních území: k.ú. Brtec, Chlístov u Nadějkova, Modlíkov, Mozolov, Nadějkov, Petříkovice, Starcova Lhota a Vratišov (podrobnosti jsou na stránkách jednotlivých osad).

CELKOVÁ VÝMĚRA správního území obce je 24,08 ha.

Celé území obce se rozkládá v přírodním parku Jistebnická vrchovina. Nejvýznamnějšími stavebními památkami Nadějkova jsou barokní kostel Nejsvětější Trojice a zámek, který vznikl přestavbou tvrze ze 14. století.

V Nadějkově je pošta, mateřská a základní škola (1.-5. ročník), ordinace praktického a dětského lékaře, dům s pečovatelskou službou, obchod potravinami a průmyslovým zbožím, hospoda, bar a působí zde řada živnostníků a firem. Kulturní, sportovní a společenské akce pořádá několik místních spolků. Farnost Nadějkov spravuje klášter premonstrátů v Milevsku.


Ocenění obce
  • 2003 Modrá stuha za společenský život (soutěž Vesnice roku – celostátní kolo)
  • 2005 Bílá stuha za práci s mládeží (soutěž Vesnice roku – krajské kolo)
  • 2005 Zlatý erb za webové stránky obce (1. místo v krajském kole)
  • 2008 Knihovna roku (1. místo v krajském kole)

Nadějkov je členem Společenství obcí Čertovo břemeno, Dobrovolného svazku obcí Venkov, na jehož území pracuje Místní akční skupina Krajina srdce a Jihočeského Spolku pro obnovu venkova.