Home   ›   O obci   ›   Osady   ›   Mozolov   ›    

Mozolov

Nachází se asi 1,5 km na západ od Nadějkova. Je zde evidováno 22 adres, trvale zde žije 7 obyvatel. Mozolov je také název katastrálního území o rozloze 3,45 km2.V katastrálním území Mozolov leží i Hronova Vesec a Šichova Vesec.

Mapa katastrálního území

Další mapy - geologická, radonová aj.

V roce 1617 zde v 6 domech žilo 51 obyvatel, v roce 1843 v 7 domech 50 obyvatel, v roce 1920 44 obyvatel, před druhou světovou válkou 40 obyvatel. V osadě je litinový křížek, dvě opravené roubenky a jedna nově postavená. Rekreační středisko Parkhotel Mozolov u rybníka Kadoch je od osady Mozolov vzdáleno asi půl kilometru.

Ve středu Mozolova se pod velikou lípou nalézá drobný kříž na kamenném podstavci v ohrádce. Na jeho štítku nad soškou anděla je tento nápis: CHVÁLA KRISTU. U silnice odbočující do osady se nachází kamenný kříž s datací 1881. Nedaleko od prvého kříže je další kamenný kříž, na jehož podstavci je datace 1899 a upřesnění 9/6.

Ve farní kronice je záznam o kamenném kříži, který byl v Mozolově vystavěn na útraty tamních občanů Jana Burdy a Václava Pejši, a který dne 28. září 1854 posvětil P. Antonín Čechoslav Fikar.

U cesty, která k Mozolovu odbočuje ze silnice nad Nadějkovem, je "Na Stračím vrchu" replika smírčího kříže z roku 1645 a litinový kříž s datací 1857 na kamenném podstavci.

Poblíž Mozolova je památný strom - strážní lípa.

V roce 2013 si mozolovští osadníci svépomocí postavili novou zvoničku, kterou v červnu posvětil P. Zdík. Fotografie ze slavnostního posvěcení zvoničky.

 

(zdroj: wikipedia.org a Čeněk Habart: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, díl IV.)