Home   ›   O obci   ›   Osady   ›   Šichova Vesec   ›    

Šichova Vesec

Nachází se asi 1,5 km na západ od Nadějkova. Je zde evidováno 6 adres, trvale zde žije 8 obyvatel. Šichova Vesec leží v katastrálním území Mozolov o výměře 3,45 km2.

Mapa katastrálního území

Další mapy - geologická, radonová aj.

V minulosti se uváděly i názvy Vesce Řepíkovo, Vesce Pupinovo nebo Vesce Papinovec, Vesce Žichova. Sedlák Šich zde hospodařil již v 16. století. V roce 1638 byli ve vsi usedlí Matouš Šich, Petr Kubík, Jiřík Foršt a Václav Vaňák a chalupník Matěj Pešek.  V roce 1617 zde v 5 domech žilo 31 obyvatel, v roce 1843 32 obyvatel, v roce 1920 v 6 domech 34 obyvatel.

Z textu Naučné stezky: Osada se jmenuje po svém vlastníku ze 16. století Šichovi. Předtím nesla jméno „Vesec Pupinova“ podle vladyky Velíka Pupina, který zde hospodařil ve 14. století. „Vesec“ znamená prostě „malá ves“. V obci stojí zvonička z roku 1926, kterou osadníci postavili vlastním nákladem (3 300 Kč). Nedaleko od okraje louky na dolním okraji vsi je nyní již poškozený tzv. „svatební kámen“: do důlku v kameni se vkládal střelný prach, který se odpálil na počest svatebčanů, přijíždějících do ves­nice. Lidé, kteří se do Šichovy Vesce vraceli za tmy, vídali na lukách ještě na přelomu roku 2000 velká kulatá světla, která se kutálela z kopce a často je pronásledovala až na kraj vsi.

Vedle zvonice se nachází kamenný kříž rodiny Benešovy. Na podstavci kříže je datace 1904 a tento nápis: VĚNOVAL KU CTI A CHVÁLE BOŽÍ MATĚJ BENEŠ. Lípa nad zvoničkou byla v r. 2013 pokácena, protože hrozila zřícením.

Nad Šichovou Vescí je rozcestí, kde se říká "Na rozhrání". Stojí zde kamenný kříž a vztyčený kámen - "menhir", vyzvednutý a postavený roku 2001 amatérským zájemcem o památky z dob Keltů, panem Pavlem Bartlem z Hrachova u Sedlčan.

Pověst O tajemných světlech

 

(zdroj: wikipedia.org a Čeněk Habart: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, díl IV.)