Home   ›   O obci   ›   Historie   ›   Osobnosti   ›   Josef Dušek   ›    

Josef Dušek

Narodil se 23.3. l864 v Nadějkově jako nemanželský syn a první roky strávil u svého děda Jakuba Duška, místního obuvníka.V Nadějkově začal chodit do školy. Záhy se ale odstěhoval do Hrádku u Rokycan, kde sloužila jeho matka.Ve 13 letech začal pracovat v místních koksárnách a posléze i na šachtě v Mirošově a v Neudorfu u Litic, kam se rodina přestěhovala.

Roku 1880 odejel spolu s nevlastním otcem Františkem Suchým za prací do Ameriky, do New Yorku a odtud do Chicaga, kde se trvale usadil a ve 22 letech se oženil se služebnou dívkou, Marií Hornovou z Domažlic. Vystřídal různá povolání, pracoval v továrně na výrobu nožů, na nádraží, na jatkách. Posléze si zřídil drobný obchod, který neustále rozšiřoval a roku1896 jej přeměnil na velkoobchod prvního řádu.

Z chudého chlapce se po létech usilovné práce vypracoval na jednoho z největších chicagských velkoobchodníků, člena vysokých společenských a obchodních organizací a místopředsedu americké státní banky v Chicagu.

Josef Dušek nikdy nezapomněl na svou starou vlast a přispíval na národní účely. Za 1.světové války patřil mezi nejpřednější americké přispěvatele. Nezapomněl ani na své rodiště . Nadějkov dokonce dvakrát navštívil spolu se svou ženou. Daroval nový zvon místnímu kostelu, podporoval obecní knihovnu a místní chudé.

Za své zásluhy byl jmenován čestným občanem.

V roce 1931 onemocněl rakovinou střev a 5. 12. 1931 zemřel v chicagské nemocnici.

Nadějkovské obci věnoval celkem 175 500 Kč.