Home   ›   O obci   ›   Spolky   ›   Zachovalý kraj, zapsaný spolek   ›    

Zachovalý kraj, zapsaný spolek

2. 1. 2015

Občanské sdružení Zachovalý kraj bylo založeno v lednu r. 2001 na základě petice občanů Nadějkova proti plánované výstavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu poblíž nedalekých Chyšek a Vlksic. Cílem sdružení je zachování a rozvíjení přírodních a estetických hodnot zdejší krajiny, ochrana přírody a kulturních památek.

Podle nového občanského zákoníku se občanské sdružení přeměnilo na zapsaný spolek (k 1. 1. 2014).

Členové spolku se účastní jednání a seminářů, které se problematikou úložiště zabývají, připravili žádost o vyřazení zdejších lokalit z průzkumu pro hlubinné úložiště a pomáhali při přípravě místních referend o úložišti . Spolek vydává informační letáky, pořádá protestní akce a debaty o úložišti. V letech 2004-6 iniciovalo biologický průzkum lokality Božejovice-Vlksice (nynější název "Magdaléna"). Pravidelně pořádá v besedy na cestopisná, přírodovědná i další témata v Čajovně Na stezce a zajišťuje údržbu Naučné stezky Nadějkovsko.

Webové stránky spolku jsou zde - přehled činnosti, informace o hlubinném úložišti, aktuality: pracovní skupina pro dialog o hlubinném úložišti, besedy v Čajovně.