Home   ›   O obci   ›   Spolky   ›   Včelaři   ›    

Včelaři

První zmínka o včelařích z Nadějkova je z roku 1896, kdy byl založen Včelařský spolek v Jistebnici, jehož členy byli. V roce 1932 z tohoto spolku vystoupili a založili si vlastní, který spadal pod Písek. Hlavní zásluhu o to měl místní listonoš Jan Koptiš. V prosinci roku 1932 se konala ustavující schůze, které se zúčastnilo 28 včelařů z Nadějkova a okolí. První Valná hromada se konala 5. března 1933 v hostinci U Jandů. Zde byl zvolen předsedou Mudr. Václav Chyba a do výboru Jan Dvořák, Jan Koptiš, Antonín Pilař, Václav Dvořák a Vladimír Vomáčka. Čestným předsedou byl zvolen nejstarší včelař Jan Lukeš z Hronovy Vesce. Spolek evidoval 130 včelstev.

Z novodobější historie víme, že v roce 1989 přešel tento spolek pod Okresní výbor ČSV v Táboře. Bylo evidováno 24 včelařů a 172 včelstev. Předsedou byl Stanislav Dohnal a jednatelem Miloslav Šváb.

V roce 2013 měl svaz 12 členů, k 1. květnu 2014 má již 16 členů, 17 stanovišť a 77 produktivních včelstev. Ve výboru ZO ČSV Nadějkov jsou Jaroslav Šitner, Hana Dvořáková a Jiří Novák. Členy spolku dále jsou: Lukáš Benda, Zdena Roubalová, Lubomír Novák, Tomáš Seidl, Jaroslav Dvořák, Václav Bartuška, Stanislav Benda, Miloslav Turnovec, Lukáš Turnovec, Karel Bursík, Jiří Benda, Josef Novák a Zdeněk Černý.