Home   ›   Turistika   ›   Turistické cesty   ›   Lyžostezky   ›    

Lyžostezky

ZIMNÍ LYŽAŘSKÉ TRASY GREENWAYS ČERTOVO BŘEMENO  zřídilo a udržuje společenství obcí Čertovo Břemeno (2004/2005). Rozkládají se na území obcí Borotín, Jistebnice, Nadějkov, Sedlec-Prčice,  Střezimíř, Chyšky a Radkov, na ploše zhruba 100 km2.  Celková délka tras je okolo 55 km. Značení tras je běžné, turistické: to znamená pásové značky, lemované oranžově. Na místech křížení jsou oranžové rozcestníky. Mapa lyžostezek je k dostání na Nadějkovsku na obecním úřadu, v knihovně, v Hostinci U Jandů a v Baru U Kostela. Lyžostezky mají pásové turistické značení s oranžovým okrajem. Mimo rozcestníky je místy značení dost nedokonalé.

Strojně se lyžostezky udržují při dobrých sněhových podmínkách. Omezující faktory údržby tras jsou

 • ekonomické možnosti - každý jistě pochopí, že údržba tras je finančně náročná a bude záležet na spoluúčasti všech zúčastněných; udržovat budeme, pokud na to budou peníze. Na rozvoj a údržbu turistických tras Greenways Čertovo břemeno můžete přispět do kasiček v některých hospodách na bankovní účet číslo 245 192 928/0300.
 • povětrnostní podmínky - chceme provádět údržbu ve vhodné době s ohledem na stávající nebo předpokládané povětrnostní podmínky, aby naše práce znamenala co největší přínos a vynaložené finanční prostředky byly použity efektivně
 • časová náročnost - projetí všech modře vyznačených tras trvá přibližně 12 hodin
 • četnost údržby - určitě si nebudeme moci dovolit udržovat trasy přes týden, hlavní prioritou bude připravit stopy na víkendy, těžko je však upravíme za víkend dvakrát

Prosíme běžkaře, aby pochopili, že ne všechny trasy jsou vedeny po obecních pozemcích, ale i po pozemcích soukromých majitelů nebo nájemců, kteří na půdě hospodaří. S jejich svolením můžeme stopy na jejich majetcích vést a udržovat. Udržujte prosím pořádek a neničte ohradníky! Prosíme, neberte do stop vaše psí miláčky. Ničí se stopa a ruší zvěř.

Informace o stavu lyžostezek:

 • Zbyněk Sova - email: Zbynek.sova@seznam.cz, tel.: 736 155 225
 • obec Borotín, Antonín Brož: 724 189 516
 • web zřizovatele lyžostezek, sdružení obcí Čertovo břemeno
 • Zkušenosti běžkařů na stránkách Kam za sněhem

Další odkazy:

Lyžostezky na Nadějkovsku:
Výchozí místo: Nadějkovské náměstí (parkování+možnost občerstvení). Z náměstí na sever vede trasa na křižovatku Pod Busíny, kde je rozcestí dále na sever na Ounuz, Javorovou skálu, Cunkov a dále. Na jih je trasa na Jistebnici a na jihozápad a dále na západ na Chyšky. Z Chyšek se okruh stáčí zase na východ a přes Růženou, Bezděkov a Busíny se napojuje opět na křižovatce Pod Busíny na ostatní trasy.
Nadějkovsko a Chyšecko je vhodné pro klasické běžkování a hlavně pro ty, kdo chtějí mít ve stopě větší klid. Nevýhodou Nadějkovska a Chyšecka je nižší kvalita stopy udržované traktorovým smykem. Většina běžkařů využívá kvalitní stopu udržovanou rolbou na Jistebnicku (vhodnou na bruslení).

Mapa ke stažení


Sjezdovky v okolí:

 • Monínec
 • Hůrka (u Jistebnice)
 • Smrkov (u Borotína)
 • Záluží (u Chyšek)

 

Města a obce v okolí

Turistické cíle